OFAK produžio MOL-u licencu za pregovore o kupovini ruskog udela u NIS-u

Produžetku roka MOL-u za pregovore o kupovini ruskog udela u NIS-u, prethodilo je i produženje operativne licence Naftnoj industriji Srbije

Nakon što je juče Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finasija SAD (OFAK) produžila operativnu licence Naftnoj industriji Srbije, potvrđeno je da je danas produžila licencu i mađarskom MOL-u  za pregovore o kupovini ruskog udela u NIS-u. Obe licence, kako se navodi, produžene su do 1. jula.

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović potpisala je juče ugovor između akcionara sa MOL grupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali će taj dokument stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udeo u NIS-u. Kako je saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike, sporazum koji je prethodno usvojila Vlada Srbije, omogućiće da se, ukoliko MOL grupa postane većinski vlasnik, nastavi razvoj NIS-a, snabdevanje srpskog tržišta i rad rafinerije u Pančevu.

„Ovaj ugovor će stupiti na snagu samo i ako se MOL i Gaspromnjeft dogovore oko kupoprodajnog ugovora i to odobri američka Kancelarija za kontrolu strane imovine. Prema ovom ugovoru koji je Vlada Srbije usvojila, kupićemo dodatnih pet odsto akcija u NIS-u, rafinerija će minimum narednih 10 godina raditi u kapacitetu u kojem je radila četiri godine pre uvođenja američkih sankcija. Sporazum takođe osigurava da neće doći do poremećaja u poslovanju zavisnih društava, uključujući Petrohemiju. Naši predstavnici u Odboru direktora će imati veći uticaj na odluke koje se donose. NIS je kritična energetska infrastruktura koja utiče na naš BDP i država je kao što smo mesecima o tome i govorili uspela da postigne dogovor sa mađarskim MOL-om kao potencijalnim kupcem Naftne industrije Srbije kojim ćemo zaštiti naše tržište i sigurnost snabdevanja, ako oni postignu dogovor sa Rusima“, izjavila je Đedović Handanović.

Tim povodom oglasilo se i mađarski MOL, navodeći da se sporazumom uređuju buduće upravljanje NIS-om, struktura i način odlučivanja upravljačkih tela, kao i strateški ciljevi kompanije.

,,Ovaj sporazum omogućava MOL grupi da, kao većinski akcionar, preuzme odgovornost za profesionalno upravljanje kompanijom, njeno stabilno poslovanje i investicije koje stvaraju dodatnu vrednost“, navodi se u saopštenju.

Dalje se navodi da će, po uspešnom okončanju transakcije, MOL obezbediti sigurno snabdevanje tržišta Srbije i nastavak rada Rafinerije nafte Pančevo, uz dalje jačanje mreže i logističke povezanosti energetskih kapaciteta MOL grupe.

,,Kao rezultat konstruktivnih pregovora sa Vladom Srbije, postigli smo dogovor o budućem upravljanju kompanijom. Nakon uspešnog završetka transakcije, MOL će kao većinski akcionar moći profesionalno i efikasno da upravlja NIS-om. Zajednički rad moći ćemo da započnemo sa jasno definisanim odgovornostima i procesima donošenja odluka. Time ćemo okončati dug period neizvesnosti“, izjavio je Žolt Hernadi, predsednik i generalni direktor MOL grupe, dodajući da, sa velikim poverenjem, očekuje saradnju sa Vladom Srbije“.

,,Ipak, važno je naglasiti da ovaj sporazum još ne predstavlja završetak procesa prodaje. Potrebno je postići konačan dogovor sa prodavcem, kao i obezbediti saglasnost Sjedinjenih Američkih Država. Optimista sam jer bi ova transakcija doprinela jačanju sigurnosti snabdevanja u celom regionu i omogućila viši nivo saradnje energetskih kompanija u Centralnoj i Istočnoj Evropi“, zaključio je Žolt Hernadi.

spot_img

Relevantne vesti

spot_img